Ministeerium tahab pensoniea püsivalt oodatava elueaga siduda

Sotsiaalministeerium on koostamas plaani, mis seoks pensionilemineku ea tulevikus elanikkonna oodatava elueaga. Praeguse hinnangu järgi tähendaks see, et näiteks aastaks 2040 tõuseks pensioniiga 67 eluaastani.

Tänavuse seisuga on nii naiste kui meeste pensioniiga 63 aastat ning kokku on lepitud, et aastaks 2026 tõuseb pensioniiga 65. eluaastani. Sealt edasi sõltuks pensioniiga ministeeriumi plaani kohaselt sellest, milline on Eestis oodatav eluiga, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Praegu võib eeldada, et selle skeemi järgi jätkuks pensioniea tõus umbes samasuguses tempos kui seni.

“See tähendab, et üheksa aastaga tõuseb ta kahe aasta võrra, siis eeldatatavalt oodatav eluiga tõuseb umbes samas rütmis. Ehk siis, kui ta 2027 hakkaks tõusma, siis ta aastaks 2040 oleks umbes 67,” selgitas sotsiaalministeeriumi pensionipoliitika juht Kristiina Selgis.

Aastaks 2060 oleks aga pensioniiga vähemalt sellise skeemi järgi ületanud juba 70 eluaasta piiri.

“Selline meede, et pensioniea tõus siduda oodatava eluea kasvuga, tähendabki põhimõtteliselt seda, et erinevate põlvkondade pensioniea pikkus on tegelikult ühesuurune,” tõdes Lauri Leppik.

Elanikkonna vananemine on probleem kogu Euroopas ning see paneb pensionikassad tõsise surve alla.

“Kahjuks me seda ei saa eeldada, et leitakse sellised finantsid, mis võimaldaksid pensioneid tõsta võrreldes keskmise palgaga. Pigem me näeme, et kui inimesed panustavad nii, nagu teinud eelneva 15 aasta jooksul, siis tulevikus on meil pigem rohkem selliseid inimesi, kes saavad väiksemat pensioni kui praegused pensionärid,” tõdes Kristiina Selgis.

Võib juhtuda, et paljude inimeste jaoks polegi eriti oluline, milline tulevikus pensioniiga, sest pension on liiga väike, et töölt eemale jääda. Ministeerium on mõelnud ka sellele ning näeb tulevast süsteemi paindlikuna. Näiteks, kui inimene soovib pensionileminekut edasi lükata, annaks see hiljem suurema pensioni.

“Pension jääb alles küll, aga see, et pension annaks mõnusa äraelamise, sellest arvamusest tuleks lahti lasta. Mida rohkem inimesed ise on valmis pensionieas paindlikult ja väiksema koormusega edasi töötama, seda parem on,” märkis tööandjate keskliidu juhataja Toomas Tamsar.

Sotsiaalministeeriumi raport valmib märtsis ja siis jõuab see ka valitsuse töölauale.

Info allikas : uudised.err.ee

 Оставьте комментарий